Informujemy, że już niedługo w obrocie księgarskim pojawi się pierwsza od lat publikacja Stowarzyszenia: U progu zmiany ustrojowej. Konferencja „Etos Solidarności” 9–10 grudnia 1989 roku. Stenogramy obrad, pod redakcją i w opracowaniu Inki Słodkowskiej. Współwydawcą jest Instytut Historii im. T. Manteuffla PAN (wydawnictwo naukowe legitymujące się 100 pkt.). Konferencja "Etos Solidarności" odbywała się w przełomowym dla Polski momencie dziejów, w pierwszych tygodniach działania rządu Tadeusza Mazowieckiego, w czasie jednoczenia obu państw niemieckich. Istniała jeszcze Polska Rzeczpospolita Ludowa, ale wicepremier Leszek Balcerowicz już przygotowywał ustawy zmieniające ustrój gospodarczy państwa. Czas ten był naznaczony przez niepewność, obawy, a nawet lęki społeczne. Pesymizm mieszał się z nadzieją.
Informujemy, że pogrzeb
odbył się w środę 7 grudnia o godz. 13.00 w kościele św. Karola Boromeusza na Powązkach w Warszawie.
Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci
Jana Mariusza (Marka) Owsińskiego, uczestnika protestów studenckich Marca 1968 r., aktywnego w NSZZ „Solidarność” – współorganizatora redakcji Radia „Solidarność” Regionu Mazowsze, więźnia politycznego, współtwórcę podziemnego Archiwum „Solidarności” (zaangażowanego m.in. w przechowywanie historycznych nagrań), w 1989 r. czynnego uczestnika działań medialnych strony solidarnościowo-opozycyjnej, następnie m.in. Prezesa Polskiego Radia. W 2005 r. z Janiną Jankowską jako przedstawiciel Stowarzyszenia „Archiwum Solidarności” odbierał nagrodę Kustosza Pamięci Narodowej. Zawdzięczamy mu wiele i będziemy o nim pamiętać.
Zarząd Stowarzyszenia „Archiwum Solidarności"
Mamy przyjemność poinformować Państwa, że długo oczekiwana i znakomita książka archiwisty Stowarzyszenia dr. Grzegorza Majchrzaka pt. Rozpracowanie organów kierowniczych NSZZ „Solidarność” przez Służbę Bezpieczeństwa 1980-1982, Warszawa, IPN - KŚZpNP, 2021, seria "Monografie", ss. 471 została nominowana do nagrody w konkursie Książka Historyczna Roku w kategorii "Książka naukowa".
Zachęcamy członków i sympatyków Stowarzyszenia do oddania na nią głosu w plebiscycie czytelników, np. pod linkiem głosowania.
Ukazała się książka prof. Inki Słodkowskiej, Ludzie wolności. Wielogłos polski, Warszawa 2022, ss. 279. Jest to zbiór 19 relacji świadków najnowszej historii Polski, dokumentujących proces transformacji ustrojowej z perspektywy właściwej dla ruchu Komitetów Obywatelskich "Solidarności" i opozycji demokratycznej. Książka ukazała się w Wydawnictwie Neriton. Prof. Słodkowska, która relacje zebrała i opracowała, pisze we wprowadzeniu: "Zawarte w prezentowanej książce autobografie osób zasłużonych dla przemian politycznych w Polsce ukazują całą panoramę polskich losów na szerokim historycznym tle. Jest to przełamujący niepamięć zbiorową wielogłos ludzi wolności".
W Archiwum Fundacji Ośrodka KARTA trwają prace nad projektem wspólnym pt. „Opracowanie, ochrona, digitalizacja, upowszechnianie archiwaliów Stowarzyszenia «Archiwum Solidarności»” ze środków NDAP.
Stowarzyszenie zgromadziło unikalny zbiór NSZZ „Solidarność”, zawierający dokumenty, kolekcje osobiste, relacje ukazujące historię „Solidarności” i innych organizacji opozycyjnych. Znaczna część kolekcji została wpisana, wspólnie ze zbiorami Archiwum Fundacji Ośrodka KARTA, w 2003 roku na listę UNESCO „Pamięć Świata” pod nazwą „Solidarność – narodziny ruchu”. Planujemy zdigitalizować ten unikatowy zbiór i udostępnić wyniki użytkownikom archiwum. Procesowi digitalizacji będzie podlegała cała kolekcja – zarówno materiały dokumentacyjne, jak również nagrania audio i wideo. Zdigitalizowana kolekcja zostanie udostępniona on-line oraz w czytelni Fundacji Ośrodka KARTA.
Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wieść o śmierci redaktora Mirosława Kowalskiego, współtwórcy marki SuperNowa, dziennikarza i wydawcy. Od 1977 r. był związany z opozycją demokratyczną nurtu korowskiego. W 1981 r. wszedł w skład redakcji „Tygodnika Solidarność”. W stanie wojennym współpracował z Wydawnictwem Krąg, wolnymi mediami zachodnimi, a ponadto z „Kulturą” paryską, „Kontaktem” i innymi tytułami niezależnymi. Pracując w państwowym Wydawnictwie Iskry współprowadził zarazem (od 1986 r.) Wydawnictwo NOWA. To za Jego między innymi sprawą tej zasłużonej oficynie drugiego obiegu udało się zaadaptować do realiów gospodarki wolnorynkowej. NOWA stała się miejscem wydawania polskiej literatury fantastycznonaukowej, a Mirek Kowalski był jej wybitnym znawcą, odkrył i wypromował wielu autorów tego nurtu. Był także wielkim przyjacielem Stowarzyszenia „Archiwum Solidarności” i po prostu dobrym człowiekiem...
Członkowie Stowarzyszenia „Archiwum Solidarności”
Dnia 29 grudnia 2021 r. Stowarzyszenie podpisało z Ministrem Edukacji i Nauki umowę na realizację projektu pt. "U progu zmiany ustrojowej. Edycja stenogramów konferencji "Etos Solidarności (1989 r.)" w ramach programu Ministra pn. "Doskonała nauka".
Wartość dofinansowania 26 400 zł.
Informujemy, że wniosek Stowarzyszenia złożony w konkursie "Doskonała nauka – wsparcie monografii naukowych" Ministerstwa Edukacji i Nauki uzyskał jednoznacznie pozytywną ocenę ekspertów. Projekt pod nazwą "U progu zmiany ustrojowej. Edycja stenogramów konferencji "Etos Solidarności" (1989 r.)" zostanie dofinansowany. Będziemy go realizować przez 18 miesięcy, a jego efektem będzie publikacja książkowa pod red. Inki Słodkowskiej (w koedycji z Instytutem Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN).
Z głębokim smutkiem żegnamy Jana Lityńskiego, uczestnika działań opozycji demokratycznej od lat sześćdziesiątych XX w. (Klub Poszukiwaczy Sprzeczności, krąg tzw. komandosów). Jan Lityński był członkiem Komitetu Samoobrony Społecznej KOR, współtwórcą korowskiego „Robotnika”, redaktorem kwartalnika politycznego „Krytyka”, działaczem i doradcą „Solidarności”, a w latach osiemdziesiątych członkiem władz Regionu Mazowsze (w okresie 1983–1986 ukrywał się przed Służbą Bezpieczeństwa). Wnikliwie komentował polityczne przemiany ruchu opozycyjnego i społeczeństwa podziemnego. Wieloletni poseł na sejm, w ostatnich latach doradca Prezydenta RP należał do grona ludzi, którzy współtworzyli kulturę polityczną III Rzeczypospolitej.
Członkowie Stowarzyszenia „Archiwum Solidarności”
W filmie dokumentalnym wyprodukowanym przez warszawską dzielnicę Bielany, poświęconym historii "Solidarności" w Hucie Warszawa, wystąpił w roli badacza i komentatora kol. dr Bartosz Kaliski. Zapraszamy do obejrzenia filmu. Jest on dostępny pod poniższym odnośnikiem.
Informujemy, że zbiory Stowarzyszenia (biblioteka i archiwalia) będą niedostępne do listopada br. z powodu remontu pomieszczeń Fundacji Ośrodka Karta.
Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wieść o śmierci Henryka Wujca, współtwórcy Komitetu Obrony Robotników, działacza Regionu Mazowsze "Solidarności", więźnia politycznego PRL, sekretarza Komitetu Obywatelskiego i wieloletniego posła na sejm III Rzeczypospolitej, której narodziny swą niestrudzoną działalnością przybliżył. Henryk był też współinicjatorem i aktywnym uczestnikiem projektu dokumentacyjnego "Archiwa Przełomu 1989 - 1991", który zajmował się zbieraniem materiałów dotyczących narodzin Wolnej Polski i popularyzowaniem ich.
Henryk to dla nas nie tylko świadek i uczestnik historii, którego prosiliśmy o rozmowę w związku ze sprawami naukowymi. Był prawym i mądrym człowiekiem, pamiętającym, ale nie pamiętliwym, wolnym od zawiści. Wzorem uczciwości w życiu publicznym, ucieleśnieniem tego, co było najlepsze w etosie opozycji demokratycznej PRL.
Zarząd Stowarzyszenia Archiwum "Solidarności"
Fundacja Ośrodka KARTA i Stowarzyszenie "Archiwum Solidarności" podjęli współpracę przy opracowaniu dokumentów dotyczących działalności NSZZ "Solidarność" w okresie sierpień 1980 - grudzień 1981.
W 2019 roku zrealizowano projekt dopełnienia o nowe dokumenty oraz pełnego opracowania kolekcji „Solidarność – narodziny ruchu”, wpisanej na listę UNESCO „Pamięć Świata”. W ramach zadania opracowaliśmy i udostępniliśmy m.in. statuty, oświadczenia, protokoły, projekty uchwał, komunikaty dotyczące działalności NSZZ „Solidarność” w różnych miastach Polski (Warszawy, Lublina, Gdyni, Gdańska, Bielska-Białej, Wrocławia, Katowic czy Legnicy) i w wielu miejscach pracy, m.in.: Wolnej Wszechnicy Polskiej, Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” przy Fabryce Samochodów Osobowych, Krajowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” Pracowników Warszawskiej Służby Zdrowia.
Kolekcja dostępna jest w czytelni FOK czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 9.30 - 16.30, a jej opisy wprowadzono do portalu Otwarty System Archiwizacji, który umożliwia wykonywanie kwerend on-line.
Poniżej zamieszczamy inwentarz kolekcji "Solidarność - narodziny ruchu": 1. Solidarność - Narodziny Ruchu (sygn. A). Kolekcja została opracowana w ramach zadania publicznego pn.: „Solidarność – narodziny ruchu” – opracowanie unikatowych dokumentów dopełniających wspólną kolekcję Fundacji Ośrodka KARTA i Stowarzyszenia „Archiwum Solidarności”, współfinansowanego ze środków Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.
Odbyło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Archiwum "Solidarności". Wybrano władze stowarzyszenia.
Poniżej przedstawiamy galerię fotografii autorstwa Tadeusza Ruzikowskiego ze spotkania zorganizowanego 19 marca br. w IH PAN poświęconego książce wydanej przez Stowarzyszenie i IPN pt. Archiwum Wiktora Kulerskiego. Dokumenty podziemnej Solidarności 1982-1986, wstęp i opracowanie Jan Olaszek, posłowie Andrzej Friszke.
W dyskusji wokół książki wzięli udział m.in. Teresa Bogucka, prof. Andrzej Friszke, Wiktor Kulerski, dr Jan Olaszek. Spotkanie moderował dr Bartosz Kaliski.
Stowarzyszenie ma przyjemność zaprosić swoich członków, sympatyków, a przede wszystkim działaczy NSZZ "Solidarność" z lat 1980--1989 i uczestników opozycji demokratycznej na spotkanie promocyjne poświęcone książce wydanej przez Stowarzyszenie i IPN pt. Archiwum Wiktora Kulerskiego. Dokumenty podziemnej Solidarności 1982-1986, wstęp i opracowanie Jan Olaszek, posłowie Andrzej Friszke.
W spotkaniu wezmą udział Wiktor Kulerski i inni działacze regionu mazowieckiego NSZZ Solidarność oraz struktur podziemnych.
Czas i miejsce: 19 marca br., godz. 17.00, Instytut Historii PAN, Rynek Starego Miasta 29/31, wejście od rynku (proszę dzwonić domofonem).
Zapraszamy!
Stowarzyszenie Archiwum "Solidarności"
Stowarzyszenie ma przyjemność zaprosić swoich członków, sympatyków na referat dr. Tadeusza Ruzikowskiego w ramach Konwersatorium z historii najnowszej pt. W cieniu stolicy. Terenowe struktury NSZZ "Solidarność" Regionu Mazowsze 1980-1989.
Czas i miejsce: 14 marca br., godz. 12.00, Instytut Studiów Politycznych PAN, ul. Polna 18/20 Warszawa (proszę dzwonić domofonem lub dzwonkiem).
Zapraszamy!
Stowarzyszenie Archiwum "Solidarności"
Z głębokim smutkiem przyjęliśmy śmierć Pawła Adamowicza, prezydenta miasta Gdańska, współtwórcy i członka Rady Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.
Stowarzyszenie Archiwum "Solidarności"Instytut Pamięci Narodowej wspólnie ze Stowarzyszeniem Archiwum "Solidarności" wydał publikację źródłową Archiwum Wiktora Kulerskiego. Dokumenty podziemnej Solidarności 1982-1986, wstęp i opracowanie Jan Olaszek, posłowie Andrzej Friszke, Warszawa 2018, ss. 812
Inwentarze kolekcji: